Sitemizden yararlanmak için kayıt olunuz yada üye girişi yapınız


Naruto Turkey Forumlarına Hoşgeldiniz
 
AnasayfaKapıTakvimGaleriSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 Naruto Rütbeler

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Anakin
Sannin
Sannin
avatar

Erkek Mesaj Sayısı : 311
Kayıt tarihi : 27/07/10
Yaş : 25
Nerden : İstanbul

MesajKonu: Naruto Rütbeler   C.tesi Tem. 31, 2010 6:36 pm

Genin

Geninler, ninjaların en alt seviyesindekilerdir ve ayrıca güç açısından da en çok fark gösterenlerdir. Genin haline geldikleri zaman her ninja kendi köylerinin ekonomisini ayakta tutmak için çalışmaya başlar ve bu amaç için görevlere gönderilir. Tipik olarak ya risksiz, genellikle amelelik yapılan D-dereceli görevlere ya da nadiren, gerçek ninja işine yaklaşmaya başladıkları C-dereceli görevlere verilirler; bunlar da genellikle ninjalar için risk olasılığı -özellikle de Jounin öğretmenleri onlara eşlik ettiği için- düşük olan görevlerdir.
Geninler, seçkin bir shinobinin gözetiminde ve korumasında takım çalışmasını öğrenmek ve gerçek bir ninjanın deneyimlerini edinmek için üç Genin ve bir Jounin-sensei’den oluşan dört kişilik gruplara ayrılır. Bu takımların oluşumunda Genin’in bireysel yetenekleri baz alınır, böylece takımlar arasında bir denge olur. Örneğin; en düşük derecelerle geçen Naruto Uzumaki, sırasıyla, en yüksek derecelerle ve en yüksek yazılı sınav puanlarıyla mezun olan Sasuke Uchiha ve Sakura Haruno ile aynı takıma konmuştur. Takımlar genellikle -istisnalar olmasına rağmen- iki erkek ve bir kızdan meydana gelir. Görünüşe göre dört kişilik bu gruplar, belli yetenekler üzerine özelleşmiştir. Örneğin; Kurenai Takımı (Kiba Inuzuka, Hinata Hyūga ve Shino Aburame), hayatta kalma ve iz sürme; Gai Takımı (Neji Hyūga, Rock Lee ve Tenten), taijutsu ve silah becerileri üzerine özelleşmiş takımlardır. Tamamlayıcı kabiliyetler, takım seçimini ayrıca etkiliyor gibi görünmektedir, Asuma Takımı’nın her bir üyesi (Choji Akimichi, Shikamaru Nara ve Ino Yamanaka), diğer iki üyeyi destekleyici özel becerilere sahiptir.

Chuunin

Chuuninler, diğer ninjaları gözetleyen ve rehberlik eden ninjalar olarak sınıflandırılır. Chuunin, öncelikle liderlik becerilerini ve tedbirli cesurlukları kapsayan bir olgunluk seviyesine ulaşmıştır. Bunlardan bazıları, Iruka Umino gibi, öğretmen olarak çalışırlar ve Nara Shikamaru gibi diğerleri de görevdeki küçük takımların lideri olarak -kararlar vermek ve emri altındaki şinobinin yeteneklerinden en etkili şekilde faydalanmak için- hizmet ederler. Chuuninler tipik olarak C veya B-seviyesi görevlere gönderilirler.

Chuunin olabilmek için bir Genin takımıyla beraber “Chuunin Sınavları” olarak bilinen büyük bir sınava katılır. Görünen sınav üç-aşamalı bir sınavdır: ilk aşama (ninja felsefesini ayrıntılı bir şekilde anlamalarını olduğu kadar) bilgi toplama ve karar verme kabiliyetlerini sınar, ikinci aşama bir görevin üstesinden gelme ve kurallara bağlı kalmayı sınar ve üçüncü aşama, ilk iki aşamayı geçenler arasında, kimin Chuunin olacağına veya olamayacağına karar verecek bir konsey gözetiminde yapılan dövüşleri kapsar. Sonuç, aslında kimin kazandığına bağlı değildir daha ziyade dövüşler sırasındaki performanslara bağlıdır; örneğin, Shikamaru ilk sınavı bilinçli olarak kaybeder fakat yine de maçtan vazgeçme kararını alırkenki stratejik yeteneğinden dolayı terfi edilir (çünkü devam etmek için çok az çakrası kaldığını biliyordu). Bu yöntemle, Sınavlar’ın üçüncü aşamasına geçebilen herhangi biri Chuunin olma şansına sahiptir. Bununla beraber, eğer hüküm verenler, adayların Çuunin olmaya uygun nitelikleri taşımadığına inanırsa hiçbirinin Chuunin olamaması da mümkündür. Eğer çok fazla ninja takımı sona ulaşmışsa ön elemeler için son aşama bekletilebilinir.

Geçmişte, her köy kendi Chuunin sınavını yapmaktaydı. Ninja Savaşları’ndan sonra müttefik ninja köyleri, sınavı, ev sahipliği yapacak olan köyde birlikte yapmaya karar verirler. Bu, köyler arasındaki ilişkileri geliştirmek ve aralarındaki savaşı önlemek için yapılır. Diğer bir avantaj ile de sınavı geçen ninja, onları işe almak isteyen müşterilerin dikkatini çekebilir. Her bir köydeki ninjaların artan sayıları nedeniyle sınavlar yılda iki kez düzenlenir.

Chuunin seviyesine ulaşmalarının üzerine, ninjalar, ninjutsu parşömenlerini taşıyabilecekleri özel yeleklerden giyebilirler. Bu yelek gerekli değildir; bazıları daha ayrıntılı kullanılabilen pelerinler veya cübbeler giyer.

Jounin

Jouninler genellikle mükemmel bireysel yetenekleri olan, askeri kaptanlar olarak hizmet eden, yüksek tecrübeli ninjalardır. Çoğunlukla A-dereceli görevlere gönderilirler ve tecrübeli bir Jounin S-dereceli (en zor) bir göreve bile gönderilebilir. Ayrıca bu görevleri tek başlarına da yerine getirebilirler. Bazen, üç kişilik bir Genin takımı için sensei (Jap: öğretmen) olarak görevlendirilirler. Henüz nasıl Jounin olunduğu bilinmemektedir fakat Naruto Anime Profilleri veri kitabında bahsettiği üzere Jouninler atanmaktadır. Çoğu Jounin en az iki çeşit element tekniği kullanabilmektedir.

Tokubetsu Jounin

Tokubetsu Jounin, kapsamlı Jounin eğitimi almanın aksine sadece tek bir alanda Jounin-seviyesi yeteneği veya becerisi olan, daha çok gerçek-dünya askeriyesinin erbaşlarına benzeyen ninjadır. Kendi alanlarında seçkin uzmanlardır ve hizmetlerine ihtiyaç duyulduğunda çoğunlukla muntazam bir Jounin’in komutası altında göreve gönderilirler.

Tokubetsu Jounin’e bir örnek Ibiki Morino olacaktır. Bu karakterin yegane yeteneği olan insan aklının çalışmalarını tamamıyla anlayabilmesi onu Jounin seviyesinde bir sorgulama uzmanı yapar. Ebisu, seçkin bir Genin-öncesi ninja öğretmeni olarak uzmanlaşan diğer bir Tokubetsu Jounin’dir.

Kage

Mizukage, Kazekage, Hokage, Tsuçikage ve Raikage

Kage unvanını alanlar, en güçlü beş Gizli Köy’ün liderleridir ve genellikle kendi köylerindeki en güçlü ninjalardır. Bununla beraber istisnalar olabilir, örneğin; bir ninja Kage seçildiğinde en güçlüdür fakat yaşlandıkça, daha genç ninjalar onun gücünü aşabilir.

Bir Kage emekli olup unvanını başkasına devredebilir; unvan bir kere verilince sürekli o kişide kalır. Bu, yalnızca bir tanesinin aktif olmasına rağmen aynı anda iki Kage bulunması gibi bir durum yaratır (Üçüncü Hokage ile Dördüncü Hokage gibi).

Aile üyelerinde Kage bulunananların, kişisel olarak eski bir Kage’den eğitim almış olanların veya eski bir Kage’nin öğrencisi olanların seçkin statüleri Kagelik’e eğilim olarak atfedilir. Babası da Kazekage olan Gaara; Üçüncü Hokage’den eğitim almış olan Jiraiya’nın öğrencisi Dördüncü Hokage; Birinci Hokage’nin torunu, İkinci Hokage’nin büyük yeğeni olan ve Üçüncü Hokage’nin öğrencisi olan Tsunade ve Birinci ve İkinci Hokage’den eğitim almış olan Üçüncü Hokage bu durumun örnekleridir.

Beş Kage’nin köylerine göre değişen unvanları vardır. Bu unvanlar:

* Hokage - Konohagakure’nin Kage’si.
* Kazekage - Sunagakure’nin Kage’si.
* Mizukage - Kirigakure’nin Kage’si.
* Raikage - Kumogakure’nin Kage’si.
* Tsuçikage - Iwagakure’nin Kage’si.

Kageler, ülkelerinin yöneticileri ile eşit yetkidedirler, köylerinin aktivitelerini düzenlerler ve ninja toplumunun liderleridirler.

Anime, Hoşigakure’den Hoşikage’yi, altıncı bir Kage’yi tanıtır. Bununla beraber, bu, kendi kendine verilmiş bir unvandır ve diğer beş köy tarafından resmen tanınmaz. Otogakure’nin kurucusu ve lideri Orochimaru, bazı hayranları tarafından Otokage olarak addedilir. Bu resmi bir unvan değildir, ne Otogakure, beş büyük Gizli Köy tarafından tanınmıştır ne de Orochimaru -Üçüncü Hokage ile yaptığı savaşta üstün el olmasına rağmen- aslında bir Kage’dir.

Diğer unvanlar

S-Sınıfı

S-sınıfı ninja, ortalama bir Jounin’in ötesinde bir güç elde etmiştir ve efsanevi bir statü kazanmıştır. Bu unvan, bir rütbeden çok bir sınıftır; ninjanın resmi rütbesi hala Jounin olacaktır. Bununla beraber, bazen resmi rütbesi daha düşük de olabilir veya hiç olmayabilir. Bu ninjaların bağlılıkları, köyünün bir parçası olmaktan Jiraiya gibi köyüne sadık olup başıboş gezmeğe kadar değişebilir. Bu seviyedeki bazı ninjalar, köylerini arkada bırakıp kendi hırslarını arama peşine düşmeye meyillidirler; sonuçta bu durum onları kaçak-nin yapar. Ninja organizasyonu Akatsuki aslında on S-sınıfı kaçak-ninden oluşmaktadır. Bu sınıfın ninjaları genelde Bingo kitabı denen ve her köyün Jouninler’ine ve ANBU üyelerine verdiği, içinde öldürülmesi gereken düşman ninjaların listesinin bulunduğu bir kitaba yazılır. Çoğu ninja, yüksek-seviyede olanlar bile, S-sınıfı biriyle yüzleşmek yerine kaçmayı tercih ederler.

S-sınıfı ninjalar çoğunlukla büyük saygı görür ve genelde dostlarının veya düşmanlarının taktığı takma isimlerle belirtilirler. Bu özel statüyü kazanan bir grup ninja Konoha’nın Efsanevi Üçlüsü’dür: Jiraiya (İng: “Toad Hermit”), Orochimaru ve Tsunade (İng: “Legendary Sucker” veya İng: “That Slug Woman” - Chiyo’nun ona taktığı isim, çağırdığı Katsuyuya atıfta bulunuyor). Ayrıca çoğu Kage bu seviyede olmaya yatkındır.

Iryōnin

Medikal jutsu kullanan, tıbbi tedavi konusunda özelleşmiş ninjadır. Iryō-nin olmak olabilmek, üstün seviyede zeka ve yaraları iyileştirmek için çakraya ihtiyaç olduğundan mükemmel çakra kontrolü gerektirmektedir. Medikal eğitimlerinin yanı sıra, özellikle taijutsu becerilerine yoğunlaşan, düşmanın saldırılarından kaçınmaya önem veren bir dövüş eğitimi de alırlar. Çünkü iryou-ninin ölümü tüm takımın ölümü anlamına gelmektedir. Tehlikeli görevlerde bir iryou-nin takımla birlikte gönderilir ki takım üyelerinin hayatta kalma şansı artsın.

Efsanevi Sannin’den biri olan Tsunade, Konohagakure’nin en iyi iryou-ninidir. Tsunade’nin yardımcısı Shizune, çırağı Sakura Haruno ve Orochimaru’ya hizmet eden Kabuto Yakushi de iryou-nindir. Rüzgâr Ülkesi’nden Chiyo da iryou-nindir fakat o bilgisini iyileştirmekten çok öldürmek için kullanır. Ayrıca Tsunade ve Sakura, medikal eğitimlerini, güçlerini arttırmak için kullanırlar ve bu onları saygı duyulan ve korkulan savaşçılar ve yetenekli iyileştiriciler yapar. Kakashi Gaiden’deki Rin de tıbbi-nin idi. Ino Yamanaka da Tsunade’nin ikinci çırağı olarak medikal jutsu kullanabilmektedir.

Nukenin

Kaçak-ninler, kendi Gizli Köyleri’ni terk eden ninjalardır ve bunlar her seviyede rütbeden olabilir. Bu Ninjalar hain olarak değerlendirilir ve bildikleri sırlar söz konusu olabileceğinden yakalayıncaya kadar peşleri bırakılmaz. Diğer Gizli Köyler; savaşlarda üstün el olabilmek için veya bir köye özgü kekkei genkaiyi elde edebilmek için bu bilgileri satın almakla ilgilenebilirler. Köyler, bu problemi halletmek için avcı-nin denen özel birlikler kurarlar, başarı olasılıkları fazla olmamasına rağmen her kaçak-ninin peşinde bir avcı-nin takımı vardır. Dizideki kaçak-ninler arasında Orochimaru, Kabuto Yakushi, bütün Akatsuki üyeleri ve Sasuke Uchiha da vardır.

ANBU

ANBU , Ansatsu Senjutsu Tokushu Butai ( Ansatsu Senjutsu Tokushu Butai anlamı “Suikast ve Taktik Özel Birlikleri”)’nin kısaltılmış halidir. İsim, İngilizce akronim SWAT benzeri bir kısaltmadır, grubun tam adını kısaltmak için kendi başlarına kelime oluşturan iki kanji kullanılmıştır. ANBU, kendilerini diğer şinobilerden ayırmak ve kimliklerini gizlemek için porselen hayvan maskeleri takar. Ayrıca, gri bir zırh, kol korumaları ve sol omuzlarında spiral şeklinde bir dövme içeren standart üniformaları vardır. Bazı ANBU üyeleri, standart üniformalarına ilaveten siyah kukuletalar takarlar ve ekip liderleri de beyaz kukuleta takabilir.


NOT:Yazılar alıntı resimleri ben seçip ekledim
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
Misafir
MisafirMesajKonu: Geri: Naruto Rütbeler   C.tesi Tem. 31, 2010 7:11 pm

resimler için teşekkurler guzel bilgi bunlar (Y)
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Hinata
Administrator
Administrator
avatar

Kadın Mesaj Sayısı : 46
Kayıt tarihi : 26/07/10
Yaş : 28
Nerden : Ankara

MesajKonu: Geri: Naruto Rütbeler   Salı Ağus. 03, 2010 8:25 pm

Evet güzel olmuş tşkler

_________________Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
Zebra
Mizukage
Mizukage
avatar

Erkek Mesaj Sayısı : 428
Kayıt tarihi : 28/07/10
Yaş : 23
Nerden : Ankara

MesajKonu: Geri: Naruto Rütbeler   Çarş. Ağus. 04, 2010 11:57 am

iyi paylaşım saol
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
ObsCure
Genin
Genin
avatar

Kadın Mesaj Sayısı : 73
Kayıt tarihi : 27/07/10
Yaş : 26
Nerden : Azerbaijan

MesajKonu: Geri: Naruto Rütbeler   Perş. Ağus. 05, 2010 12:06 pm

Wooow tesekkurler.Izumo ve Kotetsu Chuinindirler yoksa
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
 
Naruto Rütbeler
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Rütbeler
» Rütbe ayarları
» Rütbeye isim lazım
» Rütbe Resimlerini Ortalamak
» Rütbeler nasıl ekleniyo

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
 :: Naruto Genel :: Naruto Genel-
Buraya geçin: